40th World Open Women's Championships

Dubai / United Arab Emirates

18 − 23 November, 2019

Status: ARCHIVED
 
Server Date/Time:
End of Preliminary Nomination:18.09.2019
End of Final Nomination:27.10.2019
14 Days before Technical Meeting:03.11.2019
Technical Meeting:17.11.2019
Division «Open»
#NameBornTeamSQBPDLTotal
-47kg
 1.Fukushima Yukako1970Japan 185.0140.0160.0485.0
 2.Widari Widari1991Indonesia 150.0120.0150.0420.0
 3.Hayakawa Kotomi1995Japan 150.0107.5160.0417.5
 4.Legard Stephanie1981France 160.095.0150.0405.0
 5.Liu Mei-Xiang1983Chinese Taipei 160.080.0160.0400.0
 6.Schreiner Anja1993Germany 162.590.0132.5385.0
 7.Huang Hui-Chuan1996Chinese Taipei 135.080.0145.0360.0
-52kg
 1.Salnikova Natalia1986Russia 197.5140.0182.5520.0
 2.Sitdikova Aigul1989Russia 190.0150.5160.0500.5
 3.Derevyanko Anastasiya1987Ukraine 195.0120.0192.5497.5
 4.Ochoa Vargas1980Ecuador 210.0110.0175.0495.0
 5.Shlopko Tetyana1996Ukraine 195.0125.0170.0490.0
 6.Barbosa Irani1986Brazil 185.0105.0185.0475.0
 7.Bagger Trine1986Denmark 170.0105.0190.0465.0
 8.Susanti Susi1993Indonesia 180.0100.0175.0455.0
 9.Hartwig-Gary Suzanne1968U.S.America 175.095.0177.5447.5
 10.Hudson Allegra1994U.S.America 177.592.5177.5447.5
 11.Akagawa Tomoko1984Japan 155.0113.0163.5431.5
 12.Goodwin Emma1987Great Britain 160.082.5180.0422.5
 13.Kikuchi Miyabi1998Japan 135.0120.0140.0395.0
 14.Edwards Louise1978Great Britain 132.567.5150.0350.0
 15.Yip Rebecca1976Hong Kong 95.075.0105.0275.0
-57kg
 1.Ryzhkova Anna1986Russia 215.0137.5197.5550.0
 2.Kolesnik Daniela1999Russia 200.0157.5190.0547.5
 3.Lachapelle Taylor1999U.S.America 221.5125.0200.5547.0
 4.Bueno Erica1980Brazil 185.0155.0185.0525.0
 5.Hung Hsiu-Ching1995Chinese Taipei 210.0100.0215.0520.0
 6.Monserrate Kenia1991Ecuador 215.0115.0190.0520.0
 7.Haugen Hilde1991Norway 207.5135.0172.5507.5
 8.Steel Ellie1991Great Britain 192.5137.5175.0505.0
 9.Sri Hartati1984Indonesia 190.0120.0170.0480.0
 10.Sune Caroline1985France 190.0107.5172.5470.0
 11.Anthouard Melodie1988France 172.5127.5160.0460.0
 12.J Ramalekshmi1989India 170.0115.0165.0450.0
 13.Terada Yukie1974Japan 172.596.5175.0445.0
 14.Buxbom Eva1969Denmark 170.592.5183.5443.0
 15.Sabathy Marlene1996Austria 165.085.0142.5392.5
 16.Moreno Adriana1976Costa Rica 155.080.0150.0385.0
 17.Fuchigami Hiroe1967Japan 152.592.5130.0375.0
 18.Yu Weili1983Hong Kong 165.080.0130.0375.0
-63kg
 1.Garra Carola1994Italy 245.0170.0205.0620.0
 2.Soloviova Larysa1978Ukraine 217.5167.5215.0600.0
 3.Tavares Cicera1976Brazil 230.0120.0225.0575.0
 4.Aguinaga Johanna1993Ecuador 215.0175.0185.0575.0
 5.Adamovich Olga1991Russia 220.0135.0207.5562.5
 6.Kitamura Mayumi1967Japan 205.0162.5185.0552.5
 7.Johansen Jenny1989Norway 210.0125.0197.5522.5
 8.Harhunovska Nataliia1998Ukraine 212.5125.0177.5515.0
 9.Jordan Faye1982Great Britain 142.5112.5155.0410.0
 R10.Hart Lucy1995Great Britain 160.077.5162.5400.0
-72kg
 1.McCarthy Kelsey1992U.S.America 274.0178.5227.5680.0
 2.Elverum Marte1990Norway 240.0137.5235.0612.5
 3.Silberzahn Cathrin1988Germany 235.0145.0207.5587.5
 4.Zaiats Lidiia1996Russia 230.0145.0205.0580.0
 5.Joergensen Eline1985Norway 222.5142.5205.0570.0
 6.Marchenko Antonina1989Ukraine 220.0175.0170.0565.0
 7.Parrello Francesca1994Italy 215.0112.5207.5535.0
 8.Yadav Vummualla Mallika1994India 210.0100.0210.0520.0
 9.Hsu Hsiao-Li1981Chinese Taipei 185.0110.0215.0510.0
 10.Bak Kathrine1981Denmark 170.0107.5227.5505.0
 11.Hauschild Marie1995Germany 205.0122.5177.5505.0
 12.Bryans Holly1994Great Britain 195.0112.5192.5500.0
 13.Kahrer Ines1996Austria 200.0117.5172.5490.0
 14.Cowell Kimberley1988Great Britain 185.0130.0170.0482.5
 15.Arkoh Juliana1997Ghana 130.080.0140.0350.0
-84kg
 1.Hanson Natalie1990U.S.America 267.5202.0207.5664.5
 2.Timmers Ankie1986Netherlands 230.0177.5222.5630.0
 3.Stinn Rhaea1988Canada 235.0185.0210.0630.0
 4.Soerlie Heranger Anna1992Norway 250.0157.5220.0625.0
 5.Bland Monet1991U.S.America 262.5127.5235.5620.5
 6.Hille Heidi1970Norway 252.5150.0220.0620.0
 7.Gite Sonali1990India 260.0142.5190.0592.5
 8.Wik Frida1991Sweden 215.0155.0207.5577.5
 9.Kensenhuis Iris1983Netherlands 222.5105.0245.0567.5
 10.Aaberg Jane1981Denmark 215.0115.0235.0565.0
 11.Waage Hulda1985Iceland 230.0140.0180.0550.0
 12.Huebenthal Johanna1996Germany 222.5120.0205.0547.5
 13.Rusanenko Daria2001Ukraine 240.0125.0177.5542.5
 14.Frederiksen Lise1982Denmark 220.0118.5202.5541.0
 15.Civetta Christie1992Great Britain 207.5137.5195.0540.0
 16.Von Gleichen Valerie1992Germany 210.0105.0195.0510.0
 R17.Miles Sheri1986Great Britain 170.0100.0200.0470.0
 18.Ho Florence1979Hong Kong 150.0105.0150.0405.0
84+kg
 1.Brown Bonica1988U.S.America 325.0215.5260.0793.0
 2.Holcomb Rebecca1987U.S.America 300.0182.5271.0753.5
 3.Hugdal Hildeborg1983Norway 272.5220.0212.5695.0
 4.Su Fang-Yun1992Chinese Taipei 297.5150.0210.0657.5
 5.Kukhareva Anna1990Russia 250.0157.5235.0642.5
 6.Efimtseva Daria2000Russia 255.0185.0202.5642.5
 7.Jonsdottir Soley2001Iceland 255.0160.0207.5622.5
 R8.Sweatman Katrina1985Great Britain 200.0140.0192.5532.5
 9.Berry-Webb Laura1982Great Britain 192.5152.5177.5522.5
In Division there are 92 Lifters (  In Teams:89  In Reserve:3  )
Division «SOI»
#NameBornTeamSQBPDLTotal
84+kg
 1.Fitzsimmons Geraldine1969Great Britain  60.0140.0200.0
In Division there is 1 Lifter

The Entry List of Referees

#NameTeamCategoryRemarks
1.Puentes Jose HoracioArgentinaCat. IAvailabe all category
2.Muir SeanAustraliaCat. IIEXCEPT WHEN TEAM AUS COMPETE
3.Busselot MyriamBelgiumCat. I19/11 all; 20/11 2nd session; 21/11 all
4.Coimbra DavidBrazilCat. IMEN -120kg
5.Conrado JulioBrazilCat. IJURY ALL
6.Tavares CiceraBrazilCat. IIWOMEN -84
7.McFeeters LindaCanadaNat.Testing Cat 2; available 18th - any session; 19th- session 1; 21st - all sessions; 22nd - session 1
8.Chao Chen-YehChinese TaipeiCat. IAll
9.Hsieh Tsung-TingChinese TaipeiCat. IAvailable 19.11 - 20.11
10.Lee Chun-HsiungChinese TaipeiCat. IJury
11.Brostroem KlausDenmarkCat. Iavailable 18+19
12.Alain HammangFranceCat. IMen+120kg
13.De Puytorac XavierFranceCat. I18th and 19th
14.Hatot StephaneFranceCat. I21st and 22nd
15.Kondraschow VeronikaGermanyCat. IAll
16.Mathieson AlexGreat BritainCat. IFull availability
17.Parker RichardGreat BritainCat. IAvailable Monday thru Wednesday
18.Ip Wing YukHong KongCat. IAvailable when no Hong Kong lifter is competing
19.Pok Kim WonHong KongCat. IIAsia Cat I. Available when no Hong Kong lifter is competing
20.Kumar SathishIndiaCat. I
21.P J JosephIndiaCat. I
22.S Nair AjithIndiaCat. II
23.Tiwar RajeshIndiaCat. II
24.Akbarzadeh HamidrezaIranCat. IIALL CATEGORY
25.Javadfar JavadIranCat. IIALL CATEGORY
26.Shahnavaz MajidIranCat. IIALL CATEGORY
27.Soltani FarshidIranCat. IAll Category
28.Moscianese Maria PiaItalyCat. I18 and 19 of November
29.Rossi SandroItalyCat. I18 and 19 of November
30.Arakawa DaisukeJapanCat. IIavailable except November 20 (Men 83 kg and 93 kg)
31.Isagawa HiroyukiJapanCat. I
32.Kitamura MayumiJapanCat. IIavailable except November 20 (Women 63 kg)
33.Parage GastonLuxembourgCat. IOnly if really needed
34.Hammang AlainNetherlandsCat. I
35.Keizer HenkNetherlandsCat. IAvailable Monday, Tuesday, Wednesday and Thursday
36.Van den Hoek PjotrNetherlandsCat. IIAll except the first 3 days where we have EC meetings
37.Blikra IngerNorwayCat. IOnly 18th and 19th
38.Wahlstroem ArnulfNorwayCat. IAll categories
39.Grzechnik RadoslawPolandCat. I18th, 19th
40.Nocek GrzegorzPolandCat. I18th, 19th
41.Olech JaroslawPolandCat. II20th, 21th
42.Andrei CioflicaRomaniaCat. IIAll 22-23.11
43.Dekhanov AleksandrRussiaCat. IExcept men 74kg, women 63kg
44.Ivanov SergeyRussiaCat. IAvailable for women open
45.Khodosevich GennadiiRussiaCat. IAvailable for men open
46.Ferguson AlanSouth AfricaCat. IJury
47.Hannie SmithSouth AfricaCat. IJury
48.Thur PatrikSwedenCat. IAll
49.Wiklund JohnnySwedenCat. IAll
50.Feldman EliotU.S.AmericaCat. IAvailable all sessions
51.Gaudreau DanielU.S.AmericaCat. IAvailable 21.11 and 22.11
52.Hultquist ChipU.S.AmericaCat. IIAvailable 18 -20.11
53.Ribic PriscillaU.S.AmericaCat. IAvailable 18.11 - 20.11 all sessions
54.Steinman PaulU.S.AmericaCat. IIAvailable 18.11, 19.11, 20.11
55.Zawilinski MichaelU.S.AmericaCat. IIAvailable 19.11, 20.11 and 22.11.
56.Walford KimberlyUS Virgin IslandsCat. IIAvailable 11/18 - session 2, 11/19 - Session 1
57.Bazaiev SirazhutdinUkraineCat. IAll
58.Melnyk TetianaUkraineCat. IAll
59.Plotnyskyi LeonidUkraineCat. II
60.Abdulatif AbdullahUnited Arab EmiratesNat.For Referee Test
61.Al Amirri SalahUnited Arab EmiratesCat. II
62.Alali EbrahimUnited Arab EmiratesNat.For Referee test
63.Alkhanbouli MohammedUnited Arab EmiratesNat.For Referee test
64.Almas SaeedUnited Arab EmiratesCat. II
65.Alomary RashidUnited Arab EmiratesCat. II
66.Alshammari FaisalUnited Arab EmiratesNat.For Referee Test
67.Amna AlmahriUnited Arab EmiratesNat.For Referee test
68.Khalid AlhajUnited Arab EmiratesNat.For Referee Test
69.Yaqoub YousefUnited Arab EmiratesNat.For Referee test
70.Fotiev SergeyUzbekistanCat. II20.11.2019 women 63 kg, men 93 kg. 21.11.2019 women 72 kg