Asian Men's Classic Bench Press Championships

Hong Kong / Hong Kong

14 − 21 December, 2021

Status: FINAL NOMINATION
The Stage ends in

 
Server Date/Time: UTC
The End Day of Preliminary Nomination:15.10.2021
The End Day of Final Nomination:22.11.2021
14 Days before Technical Meeting:29.11.2021
The Technical Meeting Day:14.12.2021
Division «Open»
#NameBornTeamBP
-59kg
1.Shamuratov Furkat1996Kazakhstan 140.0
2.Arjun Arjun1983India 90.0
3.Shih Wai Ching1995Hong Kong 87.5
-66kg
1.Dorokhov Andrey1992Kazakhstan 150.0
2.Chow Chi Hong1995Hong Kong 125.0
-74kg
1.Kim Andrey1996Kazakhstan 185.0
2.Salmen Azat1989Kazakhstan 180.0
-83kg
1.Supronkov Alexandr1987Kazakhstan 180.0
2.Jaiman Ashish1988India 140.0
-93kg
1.Shaukatov Zhavlan1998Kazakhstan 205.0
2.Lukhmenyov Alexey1989Kazakhstan 200.0
R3.Petrenko Vassiliy1985Kazakhstan 180.0
4.Sharma Rahul1992India 150.0
-105kg
1.Vertmiller Kirill1984Kazakhstan 230.0
2.Rybka Denis1985Kazakhstan 210.0
R3.Abduraimov Davut1995Kazakhstan 150.0
-120kg
1.Saitov Shukhrat1984Kazakhstan 230.0
2.Pichshayev Roman1989Kazakhstan 210.0
3.Law Wing Hong1988Hong Kong 187.5
120+kg
1.Yasin Khan Mazhar1982India 250.0
2.Koshkarov Aidar1976Kazakhstan 230.0
In Division there are 19 Lifters (  In Teams: 19  In Reserve:2)
Division «Subjuniors»
#NameBornTeamBP
-53kg
1.Zharmenov Timur2005Kazakhstan 70.0
-59kg
1.Mynbolat Maksat?Kazakhstan 115.0
-66kg
1.Kitamura Orihi2003Japan 92.5
-83kg
1.Kossobryukhov Iliya2003Kazakhstan 145.0
-93kg
1.Rashidov Anatoliy2004Kazakhstan 155.0
2.Oleinikov Yegor2005Kazakhstan 135.0
-105kg
1.Mohamad Fadi2005Syria 105.0
120+kg
1.Orynbassarov Bakdaulet2004Kazakhstan 150.0
In Division there are 8 Lifters (  In Teams: 8)
Division «Juniors»
#NameBornTeamBP
-66kg
1.Vats Priyanshu1998India 155.0
2.Lee Cheuk Yin2000Hong Kong 135.0
-74kg
1.Artukmatov Khussan2001Kazakhstan 130.0
2.Mukhamedaliyev Zafarzhan2001Kazakhstan 115.0
-83kg
1.Kumar Sumit1998India 165.0
2.Khabibullayev Daniyarbek?Kazakhstan 125.0
3.Kim Dmitriy2002Kazakhstan 110.0
-105kg
1.Mohamad Bhjat2001Syria 120.0
-120kg
1.Abdurakhmanov Takhirzhan1998Kazakhstan 170.0
2.Marin Danil?Kazakhstan 155.0
120+kg
1.Karabayev Islam1998Kazakhstan 180.0
In Division there are 11 Lifters (  In Teams: 11)
Division «Masters I»
#NameBornTeamBP
-66kg
1.Sunada Yasuhide1977Japan 160.0
2.Sai Santhosh Thuneri1978India 115.0
-83kg
1.Kumar Ravindran Bharath1976India 115.0
2.Zharmenov Denis1978Kazakhstan 100.0
-93kg
1.Baasandorj Munkhbaatar1981Mongolia 150.0
2.Sugesh Kumar Nelleri Halil1976India 115.0
-105kg
1.Gneidin Dmitriy1978Kazakhstan 185.0
2.Mohamad Ziad1972Syria 110.0
-120kg
1.Zhashkeyev Azamat1974Kazakhstan 180.0
In Division there are 9 Lifters (  In Teams: 9)
Division «Masters II»
#NameBornTeamBP
-66kg
1.Kim Viktor1963Kazakhstan 100.0
-74kg
1.Poorathankandy Jagannath1968India 135.0
2.Chenoly Kallalathil Sadanandan1962India 115.0
-93kg
1.Kumar Vadakkekalathil Pradeep1963India 105.0
-105kg
1.Ichinnorov Teskhuu1971Mongolia 180.0
2.Kaukakov Bakhyt1967Kazakhstan 125.0
3.Esmail Mhd Samir1961Syria 120.0
In Division there are 7 Lifters (  In Teams: 7)
Division «Masters III»
#NameBornTeamBP
-59kg
1.Kitamura Hiroyuki1954Japan 100.0
-83kg
1.Sajeevan Karthiyarath1961India 65.0
-105kg
1.D Sahni Shyam1959India 100.0
In Division there are 3 Lifters (  In Teams: 3)
Division «Masters IV»
#NameBornTeamBP
-83kg
1.Kumar Saha Nirmal1948India 50.0
In Division there is 1 Lifter (  In Teams: 1)
In Total there are 58 Lifters (  In Teams: 58  In Reserve:2)

The Entry List of Referees

#NameTeamCategoryRemarks
1.Mohamad ZiadSyriaCat.I