European Women's Classic Championships

Kaunas / Lithuania

29 November − 8 December, 2019

Austria
Lifters
1.Pilwax SophiaJuniors-63kg
2.Gapp BarbaraOpen-52kg
3.Lang MartinaOpen-63kg
4.Jungmann RaphaelaOpen-63kg
Team Members
1.Zangerle Sabine+Cat.1 
2.Hofstetter Peter +Head Coach
3.Puerzel Alexander +Coach
Belarus
Lifters
1.Mataras YelizavetaSubjuniors-43kg
2.Zubko SniazhanaOpen-84kg
Team Members
1.Ihnatsenka Volha+Cat.2 
2.Khomich Mikalai+Cat.2 
3.Shlykovich Krystsina+Cat.2 
4.Yakimuk Natallia+Cat.2+Coach
5.Stankevich Michael +Head Coach
Belgium
Lifters
1.Phattarapon Ye KlomkliangJuniors84+kg
2.Lalime SahyuriOpen-63kg
Team Members
1.Busselot Myriam+Cat.1+EPF Official
2.Remy Roger+Nat.+Head Coach
3.Esselens Rob +Coach
4.Bartholomeus Jordy +Assistant Coach
Bulgaria
Lifters
1.Peneva ViktoriyaJuniors-63kg
Team Members
1.Vulchanov Kiril+Cat.2 
2.Yordanov Yordan +Official
3.Kolev Georgi +Official
4.Mandradzhiev Lyubomir +Official
5.Asya Chakarova +Assistant Coach
Czechia
Lifters
1.Jelenova AnetaJuniors-63kg
2.Pripadova KaterinaJuniors-63kg
3.Brennan AnnaJuniors-72kg
4.Zmeskalova KlaraJuniors-72kg
5.Fibingrova SarkaSubjuniors-52kg
6.Jansova DominikaSubjuniors-63kg
7.Kanatova MichaelaSubjuniors-84kg
8.Strolena LenkaOpen-63kg
9.Bitterova ZuzanaOpen84+kg
Team Members
1.Vesely Ivan+Cat.1 
2.Prasek Jiri +Head Coach
3.Slanicka Petr +Head Coach
4.Lupac David +Coach
5.Vasik Radomil +Coach
6.Rada Karel +Assistant Coach
7.Vavra Marek +Assistant Coach
8.Rada Lubos +Assistant Coach
9.Zmeskalova Klara +Assistant Coach
10.Vesely Jakub +Assistant Coach
11.Vagner Jakub +Assistant Coach
12.Vlk Vaclav +Assistant Coach
13.Havlice Patrik +Assistant Coach
Denmark
Lifters
1.Jensen OdaJuniors-52kg
2.Bell AnnikaJuniors-72kg
3.Andersen RebekkaJuniors-72kg
4.Bielefeldt Maren MarieJuniors-84kg
5.Bonde MajaOpen-72kg
6.Joergensen KatjaOpen-84kg
7.Stougaard CarolineOpen84+kg
Team Members
1.Diter Susanne+Cat.1 
2.Lentz-Nielsen Nicki +Head Coach
3.Klug Andreas +Head Coach
4.Mogensen Lars +Assistant Coach
5.Joergensen Katja +Assistant Coach
6.Christensen Matti +Assistant Coach
7.Joergensen Joakim +Assistant Coach
8.Larsen Magnus +Assistant Coach
9.Vorm Bertram +Assistant Coach
10.Stougaard Caroline +Assistant Coach
11.Jensen Oda Jystad +Assistant Coach
12.Andersen Rebekka Roemer +Assistant Coach
Estonia
Lifters
1.Reppo CatrinJuniors-57kg
2.Veelmaa HelenaOpen-72kg
3.Kaljula KarmenOpen-72kg
Team Members
1.Pall Peep+Cat.2+Head Coach
2.Moorast Reio +Coach
3.Reppo Agris +Coach
4.Silbaum Margus +Coach
5.Kaljula Karmen +Coach
6.Reppo Catrin +Coach
7.Keerand Marek +Assistant Coach
Finland
Lifters
1.Kyosti OliviaJuniors-52kg
2.Asplund AlexandraJuniors-63kg
3.Lohivuo TuuliaJuniors-72kg
4.Kaasalainen HennaJuniors-84kg
5.Valo MirkaJuniors84+kg
6.Raiha SofiaSubjuniors-57kg
7.Lamminen FannySubjuniors-57kg
8.Kanerva MilkaSubjuniors-63kg
9.Seppa HannaOpen-52kg
10.Martikkala TeresaOpen-63kg
11.Kettunen JonnaOpen-72kg
12.Ilves JohannaOpen-84kg
13.Kivijarvi Hanna-LeenaOpen-84kg
Team Members
1.Kvist Jouni+Cat.2 
2.Finne Mats +Head Coach
3.Niskanen Ville +Coach
4.Ahtiainen Teemu +Coach
5.Mestari Jan +Assistant Coach
6.Eskelinen Juha +Assistant Coach
7.Lamminen Jari +Assistant Coach
8.Raiha Kari +Assistant Coach
9.Hokkanen Timo +Assistant Coach
10.Kaasalainen Timo +Assistant Coach
11.Kivijarvi Erno +Assistant Coach
12.Huhtiainen Erkka +Assistant Coach
13.Valo Marko +Assistant Coach
14.Kanerva Janne +Assistant Coach
France
Lifters
1.Alves AgnesJuniors-57kg
2.Rampon FannyJuniors-57kg
3.Regis OceaneJuniors-63kg
4.Eugenie SamanthaSubjuniors-72kg
5.Peyraud ClaraSubjuniors-84kg
6.Allabert NoemieOpen-47kg
7.Rico ShizukaOpen-52kg
8.Bavoil PrescilliaOpen-63kg
9.Mierger AmelieOpen84+kg
Team Members
1.Vedel Charlotte+Cat.2 
2.De Puytorac Xavier+Cat.1+EPF Official
3.Magrin Fabrice +Head Coach
4.Peeters Andre +Coach
5.Vedel Charlotte +Coach
Georgia
Lifters
1.Tchrikishvili NinoOpen-63kg
Team Members
1.Kvikvinia Elguja +Head Coach
Germany
Lifters
1.Goncalves da Silva SoniaJuniors-63kg
2.Schulze VeronikaJuniors-63kg
3.Szarvas SilviaOpen-84kg
4.Moreno-Cederberg MarianaOpen84+kg
Team Members
1.Weiss Josef+Cat.1 
2.Wolf Dietmar +Head Coach
3.Starklauf Thomas +Assistant Coach
Great Britain
Lifters
1.Yeung CherryJuniors-47kg
2.Shah SabrinaJuniors-47kg
3.Aldcroft ErinJuniors-52kg
4.Pearce TiarnaJuniors-52kg
RKaye SheinaJuniors-57kg
5.Daniel SuzanneJuniors-63kg
6.Bains KarenjeetJuniors-63kg
7.Goulder SuzanneJuniors-72kg
8.Bird MelissaJuniors84+kg
9.Chester CharlieJuniors84+kg
10.Fuller Jamie-LeeSubjuniors-52kg
11.Robinson LucySubjuniors-63kg
12.Malcolm DanielleOpen-47kg
13.Nnamani JoyOpen-57kg
RSmith CatherineOpen-57kg
14.Moore SabrinaOpen-63kg
RWikner MoaOpen-63kg
15.Majomi EnoOpen-72kg
16.Atkinson AmyOpen-72kg
17.Nuga TemitopeOpen-84kg
18.Holland CamilleOpen84+kg
19.Wetheridge LeighOpen84+kg
Team Members
1.Reilly Adam+Cat.2 
2.Coultman Jason +Head Coach
3.Tosh Henry +Head Coach
Hungary
Lifters
1.Rozsnyai AlettaJuniors-63kg
2.Bilicz LauraJuniors-84kg
3.Sallai EszterSubjuniors-72kg
Team Members
1.Ronaszeki Andras+Cat.1+Coach
2.Kromek Andras +Head Coach
Iceland
Lifters
1.Gunnarsdottir ArnaOpen-63kg
2.Becker BirgitOpen-84kg
Team Members
1.Jonsson Audunn +Head Coach
2.Hrafnsson Gretar +Coach
3.Eliasson Hannes Holm +Coach
Ireland
Lifters
1.Ha Dacova ZuzanaJuniors-57kg
2.Duffy ChereJuniors-63kg
3.Carmichael CarrieJuniors-72kg
4.Ring JodieSubjuniors-47kg
5.McConnell CorrinaSubjuniors-84kg
6.Martin JanineOpen-47kg
7.Hourihane AnnaOpen-52kg
8.McDonald Chloe-JadeOpen-57kg
RDickson AmyOpen-57kg
RHu HazelOpen-57kg
9.McPeake BronaghOpen-63kg
RErvine GabrielleOpen-63kg
10.McDermott EmmaOpen-72kg
11.Pollock ShannonOpen-72kg
12.O'Reilly AlisonOpen-84kg
13.Fenlon DeirdreOpen-84kg
Team Members
1.Farrant Jay +Head Coach
2.Burke Rob +Official
3.Crowe Sean +Assistant Coach
4.Cusack Stephen +Assistant Coach
Italy
Lifters
1.Pastorio ChiaraJuniors-47kg
2.Ferraioli ElisaJuniors-52kg
3.Naldi SaraJuniors-63kg
4.Bernardi ChiaraJuniors-63kg
5.Menghini AliceSubjuniors-57kg
6.Coan DrusillaSubjuniors-63kg
7.Presenti ValentinaOpen-57kg
8.Orlando EugeniaOpen-63kg
9.Mazzantini SaraOpen-72kg
Team Members
1.Nadotti Fabio+Cat.2 
2.Palmisano Teresa+Cat.2 
3.Vinante Elisa +Coach
4.Sala Franco +Coach
5.Sileno Mattia +Coach
6.Simili Giacomo +Coach
7.Stabile Adriano +Coach
8.Brunetti Amerigo +Coach
9.Gallo Federico +Coach
10.Pisano Gianluca +Coach
11.D'Alessandro Giovanni +Coach
12.Beretta Donatella +Coach
13.Camparsi Alessandro +Coach
14.Bonomelli Carlo Alberto +Coach
15.Celeste Luigi +Assistant Coach
16.Santella Laura +Assistant Coach
17.Rizardelli Simone +Assistant Coach
18.Castello Andrea +Assistant Coach
19.Casciani Mattia +Assistant Coach
20.Buonamico Michele +Assistant Coach
21.Zamarra Virginia +Assistant Coach
22.Pereyra Juan Carlos +Assistant Coach
Latvia
Lifters
RZarkova MarikaJuniors-52kg
RMedvecka NadezdaJuniors-57kg
1.Krumina Danina DaceSubjuniors-47kg
2.Magazina MarikaOpen84+kg
Team Members
1.Birznieks Janis+Cat.2 
2.Skels Arnis+Cat.2 
3.Rozlapa Andrejs+Cat.2 
4.Ivanusins Jurijs +Head Coach
5.Ivanina Olegs +Coach
6.Cirulis Aigars +Coach
7.Cirule Larisa +Coach
8.Rozlapa Andrejs +Coach
9.Lielups Martins +Coach
10.Oskars Paeglekalns +Coach
Lithuania
Lifters
1.Navickaite ZanetaJuniors-57kg
2.Turakeviciute EgleJuniors-72kg
3.Vainauskyte RamuneJuniors-72kg
4.Karsokaite UgneJuniors-84kg
5.Bleizgyte LaimuteSubjuniors-43kg
6.Dedelyte SimonaSubjuniors-47kg
7.Petrovaite ValerijaSubjuniors84+kg
8.Margeviciute LauraOpen-52kg
9.Kirilesku KristinaOpen-52kg
10.Linkaite LinaOpen-57kg
11.Gerute LinaOpen-63kg
12.Balukonyte IevaOpen-63kg
13.Bartkute SauleOpen-72kg
14.Lubauskiene AusraOpen84+kg
Team Members
1.Katutyte Silva+Cat.1 
2.Buitkus Juozas+Cat.2+Coach
3.Pupinis Paulius+Cat.2+Coach
4.Urbanavicius Karolis+Cat.2+Coach
5.Balukonyte Ieva +Coach
6.Lapasinskas Dalis +Coach
7.Berlinskas Nojus +Coach
8.Gecas Donatas +Coach
9.Gricius Antanas +Coach
10.Virbicianskas Antanas +Coach
11.Aiste Motiece +Coach
12.Paulauskas Amandas +Coach
13.Juodgudis Dainius +Coach
14.Macionis Arturas +Coach
15.Simokaitis Rimantas +Coach
16.Chazevskis Gediminas +Coach
17.Milius Benjaminas +Coach
18.Vidziuniene Giedre +Assistant Coach
19.Liebus Ramunas +Assistant Coach
Luxembourg
Team Members
1.Lau Werner+Cat.1 
2.Parage Gaston+Cat.1+IPF Official
3.Hammang Alain+Cat.1+Head Coach
Netherlands
Lifters
1.Klaver JacquelineJuniors-72kg
2.Van den Berg BrittneyJuniors84+kg
3.Heerkens LindeSubjuniors-52kg
4.Hooiveld LanaSubjuniors-63kg
5.Ophoff TessaSubjuniors-63kg
6.Gort CathelijneSubjuniors-72kg
7.Dekkers PleunOpen-52kg
8.Talahatu EvitaOpen-57kg
9.Scholten IrisOpen-63kg
10.Dreesen JolienOpen-63kg
11.Timmers AnkieOpen-84kg
12.Strik IeljaOpen-84kg
13.Kensenhuis IlrishOpen84+kg
14.Van Geffen LeontineOpen84+kg
Team Members
1.Kailey Pardeep+Cat.1+Head Coach
2.Van den Hoek Pjotr+Cat.2+Coach
3.Wamsteeker Wim +Coach
4.Hammang Alain +Coach
5.De Vries Maaike +Coach
6.Ma Joey +Assistant Coach
7.Timmers Ankie +Assistant Coach
8.Strik Ielja +Assistant Coach
9.De Pender Tanno +Assistant Coach
10.Kensenhuis Ilrish +Assistant Coach
Norway
Lifters
1.Melkild IrinaJuniors-52kg
2.Tao Jacobsen RebekkaJuniors-57kg
3.Aung FridaJuniors-63kg
4.Sjoel LenaJuniors-63kg
5.Adolfsen IsabellJuniors-72kg
6.Lorentzen DinaJuniors-72kg
7.Ramberg SelmaSubjuniors-52kg
8.Rasmussen MonicaOpen-63kg
9.Nordskog SunnivaOpen-63kg
RElverum MarteOpen-72kg
10.Letnes MariaOpen-72kg
11.Liveroed StineOpen-72kg
12.Kjenner MarteOpen-84kg
13.Nakken IsabelOpen-84kg
Team Members
1.Thorvaldsen Kristin+Cat.2 
2.Whalstroem Arnulf+Cat.1+EPF Official
3.Guddal Paal +Coach
4.Bless Liland Even +Assistant Coach
5.Hansen Joergen +Head Coach
6.Samnoey Lars Edvin +Head Coach
7.Kirketeig Alex +Coach
8.Sjoel Lena +Assistant Coach
9.Nnoli Chido +Assistant Coach
10.Johnson Simen +Assistant Coach
11.Halland Anders +Assistant Coach
12.Kristensen Johannes +Assistant Coach
Poland
Lifters
1.Kula ZuzannaJuniors-47kg
2.Goralska IzabelaJuniors-57kg
3.Durok SabinaJuniors-63kg
4.Lis IdaJuniors-72kg
5.Niemczyk AnnaJuniors-84kg
6.Kaliciak AgataJuniors84+kg
7.Lechowicz PaulinaJuniors84+kg
8.Jurczyk JuliaSubjuniors-43kg
9.Gwizdz LauraSubjuniors-52kg
10.Pawlicz ZuzannaSubjuniors-52kg
11.Kwaskiewicz NellySubjuniors-57kg
12.Borowczyk AdriannaSubjuniors-57kg
13.Wojtowicz NataliaSubjuniors-63kg
14.Spica NikolaSubjuniors-84kg
15.Murza KlaudiaSubjuniors84+kg
16.Plotnicka AndzelikaSubjuniors84+kg
RKula ZuzannaOpen-47kg
RSzymanel PaulinaOpen-52kg
17.Wieczorek AnnaOpen-84kg
Team Members
1.Nocek Grzegorz+Cat.1+Coach
2.Laskowski Wlodzimierz+Cat.2+Coach
3.Znojek Arkadiusz +Head Coach
Romania
Lifters
1.Oproiu SabinaSubjuniors-52kg
2.Neculae DianaOpen-57kg
Team Members
1.Raica Marius F.+Cat.2 
2.Oproiu Cristian +Head Coach
3.Raica Marius +Coach
4.Gheorghe Moise +Assistant Coach
Russia
Lifters
1.Volynskaia OlgaJuniors-43kg
2.Zabelina MariiaJuniors-47kg
RGorbacheva NataliaJuniors-47kg
3.Zubova AlenaJuniors-57kg
4.Nazarova EkaterinaJuniors-57kg
5.Penevskaia ValeriiaJuniors-63kg
RMatiakubova DinaraJuniors-72kg
6.Lukina OlesiaJuniors84+kg
7.Toksarova ElenaSubjuniors-43kg
8.Kruk EkaterinaSubjuniors-47kg
9.Kashina VeronikaSubjuniors-52kg
10.Nikitina ElizavetaSubjuniors-52kg
11.Surkova IuliiaSubjuniors-57kg
12.Obieedkova AnastasiaSubjuniors-57kg
13.Vozmilova AnnaSubjuniors-84kg
14.Prikhodko AnnaSubjuniors84+kg
15.Koroleva TatianaOpen-47kg
RZabelina MariaOpen-47kg
16.Golubeva OlgaOpen-52kg
17.Komlaeva AnnaOpen-52kg
RVermeniuk ValentinaOpen-52kg
18.Filimonova InnaOpen-57kg
19.Sled AnstasiiaOpen-57kg
20.Dubenskaia MariiaOpen-63kg
21.Elovikova AngelinaOpen-72kg
22.Kuzmina OlgaOpen84+kg
Team Members
1.Protchenko Liudmila+Cat.2 
2.Tcukanov Vladimir+Cat.1+Head Coach
3.Ivanov Sergey+Cat.1+Official
4.Kholopov Aleksandr +Head Coach
5.Filimonov Viacheslav +Head Coach
6.Razzhivin Oleg +Coach
7.Marichev Igor +Coach
8.Kruk Yury +Coach
9.Dolgopiatov Fedor +Coach
10.Shekurov Sergei +Coach
11.Griniaev Sergei +Coach
12.Fedotov Sergey +Coach
13.Mosharov Nikita +Coach
14.Matveev Vasily +Coach
15.Ushakov Andrei +Coach
16.Rodichev Andrei +Coach
17.Andreichenko Andrei +Coach
18.Bokov Maksim +Coach
19.Balashov Vitaliy +Coach
20.Volodko Valerii +Coach
21.Kuminov Mikhail +Coach
22.Reutov Aleksei +Coach
23.Ivanishchenko Aleksei +Coach
24.Sokolov Nikolai +Coach
25.Fedenko Dmitrii +Coach
26.Papin Vladimir +Coach
27.Vodianykh Vladimir +Coach
28.Polushin Aleksandr +Coach
Slovakia
Lifters
1.Horna IvanaOpen-63kg
Team Members
1.Novomesky Ondrej+Cat.2 
Slovenia
Team Members
1.Mur Urban+Cat.2+Head Coach
2.Rus Eva +Assistant Coach
3.Apat Maja +Assistant Coach
4.Babic Katja +Assistant Coach
Spain
Lifters
1.Gutierrez EstherJuniors-57kg
2.Vico Martinez EvaJuniors-72kg
3.Blecua Malak AmiraJuniors-72kg
4.Aguilar Sanchez IreneOpen-57kg
5.Miranda Delgado MerecdesOpen-63kg
Team Members
1.Cayuela Jose Carlos+Cat.2 
2.Farquharson Ralph+Cat.1+EPF Official
3.Perez Cordoba Jorge +Coach
4.Vico Martinez Eva +Assistant Coach
5.Ortega Dominguez Sara +Assistant Coach
6.Rios Naranjo Fran +Assistant Coach
7.Rodriguez Castro Ruben +Assistant Coach
8.Campos Leis Angel +Assistant Coach
9.Camacho David +Assistant Coach
10.Quirante David +Assistant Coach
11.Rincon Diaz David +Assistant Coach
12.Giner Anton Pablo +Assistant Coach
13.Molla Paula +Assistant Coach
14.Stabile Lacasta Irene +Assistant Coach
15.Aguilar Sanchez Irene +Assistant Coach
16.Blecua Malak Amira +Assistant Coach
17.Solana Guerrero Adrian +Assistant Coach
18.Arias Gonzalo +Assistant Coach
19.Abando Gonzalez Cristina +Assistant Coach
20.Garcia Gallardo Alejandro +Assistant Coach
21.Rubio Dominguez Francisco +Assistant Coach
Sweden
Lifters
1.Berglund DonnaJuniors-57kg
2.Olsson VilmaJuniors-72kg
3.Lowe JessikaJuniors-84kg
4.Savolainen LauraOpen-57kg
5.Staveborg Kerkela EllenOpen-63kg
6.Ronn IdaOpen-72kg
7.Jacobsson PaulaOpen-84kg
8.Leach EmelieOpen84+kg
Team Members
1.Olsson Lars-Gunnar+Cat.1 
2.Arvidsson Karolina +Head Coach
3.Bjork Oscar +Coach
4.Eriksson Alexander +Coach
Switzerland
Lifters
1.Marx AndreaOpen-72kg
2.Becker MalgorzataOpen-84kg
Team Members
1.Herrsche Dario +Head Coach
2.Becker Fabian +Assistant Coach
3.Kohler Julian +Assistant Coach
4.Marx Andrea +Assistant Coach
Ukraine
Lifters
1.Brazhnyk DariiaJuniors-43kg
2.Druziaka ViktoriaJuniors-52kg
3.Rud SofiiaJuniors-72kg
4.Lieonienko KristinaSubjuniors-43kg
5.Shatalova OlenaSubjuniors-57kg
6.Dorka MarianaSubjuniors-57kg
7.Kolesnyk AnitaSubjuniors-63kg
8.Slobodian AnitaSubjuniors-63kg
9.Dehtiar AnhelinaSubjuniors-72kg
10.Ivankova NataliiaOpen-47kg
11.Plis KaterynaOpen-63kg
12.Klynova MarharytaOpen-63kg
Team Members
1.Plotnytskyi Leonid+Cat.2+Head Coach
2.Lykov Yurii+Cat.2+Coach
3.Orobets Vasyl+Cat.2+Coach
4.Bazaiev Sirazhutdin +Official
5.Slesarenko Yurii +Coach
6.Hordiienko Oksana +Coach
7.Ivzhenko Andrii +Coach
8.Urban Viktor +Coach
9.Dzhym Viktor +Coach
10.Naleykin Viktor +Coach
11.Hornyi Oleksii +Coach
12.Khalus Yaroslav +Coach
13.Rahulin Oleksandr +Coach
14.Horbenko Oleksandr +Coach
15.Zhytnytskyi Artem +Assistant Coach
16.Kadatska Hanna +Assistant Coach
17.Hanhur Denys +Assistant Coach
18.Pikalov Serhii +Assistant Coach
19.Marynenko Viktor +Assistant Coach
20.Malikov Valentyn +Assistant Coach
Summary Table
Number of LiftersEuropean Women's Classic Championships213
European Men's Classic Championships286
Persons as …Referee24
Representative204
Referee & Representative23
All Together750